Trinity College London Sertifika Programları İle İlgili Aklına Takılan Tüm Sorular | Fi Sanat Akademi | Urla - İzmir

Trinity College London Sertifika Programları İle İlgili Aklına Takılan Tüm Sorular

15 Ekim 2021
Trinity College London Sertifika Programları İle İlgili Aklına Takılan Tüm Sorular

Fi Sanat Akademisi İle Trinity College London Sertifika Programları Seni Bekliyor!

İletişim ve performans değerlendirmesi yoluyla fırsatlar sunan bir sınav...

Trinity College London, etkili iletişimin ve performans becerilerinin yaşamın sınırlarını arttıracağına ve bu yetenek gelişimi için yapılan tüm çalışmaların herkes için ulaşılabilir olması gerektiğine inanmaktadır.

Bildiğimiz gibi, müziği meslek olarak edinmek isteyen kişiler; Devlet Konservatuarları, Eğitim Fakültelerinin Müzik Bölümleri ya da Güzel Sanatlar Fakültelerinde eğitim alırlar. Buradan mezun olan kişiler solist yorumcu, senfoni ya da opera orkestrası sanatçısı, müzik öğretmeni ya da müzik bilimci unvanını alırlar. Şehir merkezlerindeki müzik kurslarında ya da evlerde amatör olarak çalgı eğitimi alan her yaştan kişiler içinse müzik eğitimi sadece hobi amaçlıdır, ne var ki bu uğraşının hobi düzeyinde olması, aslında “bir meslek öğreniliyor olması” gerçeğini değiştirmez. Geçmişte bu eğitimin düzeyi, öğrencinin müziğe ne kadar vakıf çalgısına ne kadar hakim olduğu da resmî olarak tespit edilemez, bir sertifika ya da diploma ile belgelenemezdi. Ama artık böyle değil...

Dünyada 130 yıldan fazladır ülkemizde ise 2005 yılından bu yana uluslararası bir müzik sınavı düzenlenmektedir.

Trinity College LONDON

Uluslararası Arenada kendi dalında dünyadaki en eski kurul unvanına sahip olan Trinity College London, 1877’den bu yana her yıl 60’tan fazla ülkede düzenli olarak (ağırlıklı olarak klasik müzik) müzik sınavları gerçekleşmektedir.

Sınavlar; her yaştan, her seviye ve çalgıdan, amatör ya da profesyonel tüm müzisyenlerin katılımına açıktır ve bu sayede adayların bir sertifika ya da diploma alarak müzikte bulundukları seviyeyi belgelemelerine olanak sağlar. Katılan adaylara ya da müzik okullarına her yıl geleneksel olarak büyük bir heyecan yaşatan ve öğrencilerin çalışmalarını disipline etmede büyük etkisi olan bu müzik sınavları; İngiltere başta olmak üzere ABD, Avustralya,

Brezilya, Çin, İspanya, İtalya, Kanada gibi gelişmiş ülkelerin yanı sıra, bu alanda zaman zaman bizden geride olduğunu düşündüğümüz Bangladeş, Bahreyn, Oman ve Ürdün gibi ülkelerde bile uzun yıllardır yapılmaktadır.

Müzik ile hobi olarak uğraşan öğrenciler için bu sınavların anlam ve önemi;

a) Hep daha iyi bir seviyeye isteklendirme, (bu yıl 1.aşama, seneye belki 2.aşama ya da daha çok çalışıp 3.aşama gibi...)

b) Aşamalar ilerledikçe gerek öğrencinin, gerekse velilerin çalgıdaki yetkinliği ve öğrencinin müzik fikrinin gelişimini açıkça görmeleri,

c) Öğrencilerin müzik eğitimi sürecinde, o an bulundukları seviyeyi dünya çapında bir kurumun sertifikasıyla belgelemeleri,

d) 4.-5. Aşamaya ulaşan bir öğrencinin ulaştığı müzik seviyesinin amatörlükten profesyonelliğe giden bir

dönüm noktası olması nedeniyle, müziğin öğrenci için artık ömür boyu vazgeçilmez bir uğraşa dönüşmesi, 8. Aşama sınavını geçen öğrencinin İngiltere’de Müzik Lisesi mezunu sayılıyor olması,

e) Yine çalgısında en az 5. Aşama ve daha üzeri bir seviyeye ulaşan öğrencinin, Avrupa ya da Amerika’daki bazı üniversitelerde farklı bir branşta (Mimarlık, Tıp ve vb.) eğitim görürken, bu sertifikanın yardımıyla okuduğu üniversitenin müzik bölümünde eğitim görme şansını elde etmesi,

f) 4.- 5. aşama düzeyine İlköğretim 8.sınıf ya da Lise 1.sınıfta ulaşmış bir öğrencinin, Lise son sınıfa geldiğinde 8. aşamaya ulaşmış olması durumunda, üniversite yıllarında diploma sınavlarını zorlayarak müziği mesleğe dönüştürme şansını yakalaması,

g) 8. aşama sertifikasının, Avrupa’daki pek çok müzik okuluna yapılacak başvurularda sınava girebilmek için bir ön şart ya da referans olması, şeklinde özetlenir.

Sınavlar; aşamalı sınavlar ve diploma sınavları olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır.

Aşamalı sınavlar (kimi dallarda bir de hazırlık aşaması bulunan) 8 aşamadan oluşmaktadır.

sınavlarla ilgili merak edilen herseye internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.trinitycollege.com/ qualifications/music

Diploma sınavları ise yukarıda açıklanan 8 aşamanın üzerine, adayın öğretmenlik ya da yorumculuk gibi dallarda ihtisas yapmasına olanak sağlayan aşamalardan oluşur. Sınava giren adaylar, Trinity College London tarafından görevlendirilen profesyonel bir sanatçı sınayıcı tarafından değerlendirilirler. Sınavda belli bir puanın üzerine çıkan adaylar, o aşamanın tüm dünyada geçerli olan sertifikasını almaya hak kazanırlar. Düşük bir ihtimalle (tüm dünyada her yıl adayların yüzde 10’u) eğer aday başarıyı sağlayamazsa sertifika alamaz, ancak bir sonraki sene aynı aşamayı tekrar etmek zorunda değildir. Öğrenciler ilk aşamadan son aşamaya kadar her sene bu sınavlara girmek zorunda değildirler.

Ayrıca ilk kez sınava giren bir aday herhangi bir aşamadan (örnek:4.aşama) sınava girebilir. Herhangi bir aşamanın sertifikasını almış bir aday ertesi sene gösterdiği müzikal gelişime göre olması gerekenden daha yukarı bir aşamadan sınava girebilir. İlk yıl 1.aşamayı veren bir öğrenci, ikinci yıl 3.aşamadan önerilebilir. Herhangi bir aşamayı geçen bir aday, daha üst aşamalardan dilediği kadar bir zaman sonra sınava girebilir.

Yüksek Lisans sınavına girmek için öncelikle Lisans sınavının geçilmesi koşulu dışında her aday istediği ve hazır olduğu aşamdan sınava girebilmektedir.

Diplomalar

ATCL, LTCL ve FTCL diplomaları müzikle profesyonel anlamda ilgilenmek isteyen, performansını daha ilerilere taşımak isteyen ve müzik eğitmeni olmak isteyen adayları beklemektedir.

Klasik&Caz Aşama Sınavları

Hazırlık aşamasından 8’inci aşamaya kadar hazırlanmış sınavlar sayesinde öğrenciler müzikal gelişimlerini uluslararası kabul görmüş bir sınav sistemi ile belgelendirebilirler.

Müzik Eğitmeni Sertifikaları

4’üncü seviyedeki CME programları eğitimle ilgilenen ve eğitmenlik becerilerini en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan kişileri bekliyor.